PVC یکی از پرکاربردترینانواع پلاستیک‏ ها در صنعت است. همانطور کهقبلاً بیان گردید لوله‏ های پلاستیکی قابل اشتعال هستند و اکثر آن‏ها آتش را گسترش می‏دهند. اما یکی از ویژگی‏هایPVC   آن است که آتش را بر روی لوله پخش نمی‏کند بلکه فقط همان نقطه‏ ای که در آتش قرار گرفته سوخته و از بین میرود.

لوله‏ های PVC دارای معایبی نیز می‏باشند از جمله اینکه در درجه حرارت‏های صفر و زیر صفر به شدت ترد و مستعد ترک‏ خوردگی می‏شوند. همچنین در صورتیکه در معرض تابش بیش از حد آفتاب با اشعه ‏ی ماوراء بنفش قرار گیرند کیفیت خود را از دست می‏دهند. لوله‏ های PVC به هیچ عنوان برای سرویس‏های آبگرم مناسب نمی‏باشند.

لوله پی وی سی

PVC و UPVC از ماده مشابهی به نام پلی وینیل کلراید ساخته می شوند.
UPVC مخفف عبارت unplasticized polyvinylchloride میباشد که به لوله های پی وی سی سخت معروف اند.

استحکام بالا ، صیقلی بودن سطح ، عمر طولانی وخاصیت خود خاموش کنندگی در برابر شعله از جمله خواص ممتاز این نوع لوله ها می باشد.
بر خلاف بسیاری از انواع لوله های پلاستیکی دیگر، لوله های UPVC از ترکیب چندین نوع مواد مختلف شامل رزين PVC ، استابلایزرهای حرارتی و نوری ، فیلر های معدني مانند کربنات کلسیم ، روان کننده های داخلی و خارجی همچون اسید استئاریک و پارافین واکس ، مواد کمک فرایند و…. در محل کارخانه تولید می شوند .
بسته به نوع ، فرمولاسیون و ضخامت لوله و بر اساس استاندارد های مربوطه ، لوله های UPVC

در کاربردهای زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

کاربرد ها

الف : آبرسانی شهری ، کشاورزی ، صنعتی (بدون فشار و تحت فشار)
ب : فاضلاب شهری ، خانگی ( بدون فشار و تحت فشار )
ج : انتقال سیالات شیمیایی و صنعتی
د : زهکشی و جمع آوری آب های سطحی
ه: حفاظت عبور کابل برق و مخابرات

PVC يك نوع پليمر است و مانند همه پليمر ها بسته به نوع راكتور متوسط وزن مولكولي و ويزكوزينه مشخصه هاي متفاوت دارند.
اين يليمر به شكل پودر سفيد رنگ است كه با افزودني هاي مختلف تركيب مي گردد و به روش هاي معمول ساخت مثل اكستروژن و … با آن قطعه توليد مي شود.

حال اگر در فرمول تركيبي PVC با افزودني نرم كننده (به صورت معمول DOP) اضافه نشده باشد محصول (دقت كنيدمحصول) را UPVC یا پی وی سی سخت مي گويند .
مثال :
در و پنجره
لوله …

و اگر نرم كنند اضافه شده باشد محصول را پي وي سي نرم مي گويند
سفره
فيلم ……

نظر 0

پیام بگذارید