اتصالات کاروگیت از انواع اتصالات پلیمری با پایه پلی اتیلن میباشد. پلی‌اتیلن‌ها یا پلی‌اتن‌ها از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C۲H۴) به‌دست می‌آیند خانواده‌ای از ترموپلاستیک ها هستند و به محض رسیدن به نقطه ذوب به مایع تبدیل میشوند و همچنین به محض رسیدن به نقطه انجماد فرایند منجمد شدن اتفاق می افتد.

 

لوله و اتصالات کاروگیت

احتمالا می دانید که لوله پلی اتیلن با گریدهای PE80 , PE63 و PE100 تولید می‌شود که لوله‌ها بهتر است تنها با گرید PE100 تولید شوند و دیگر گریدهای لوله پلی اتیلن به دلیل خواص ضعیفشان از رده خارج می‌باشند، هرچند هنوز تولید کنندگانی وجود دارند که با این گریدهای ضعیف و از رده خارج لوله تولید می‌نمایند ولی در نهایت بهای تمام شده این نوع لوله‌ها از بهای تمام شده لوله پلی اتیلن PE100 بیشتر می‌باشد.

اتصالات کاروگیت یا همان اتصالات پلی اتیلن دو جداره همانطور که از نامشان پیداست، به اتصالاتی گفته میشود که از دو جداره داخلی و بیرونی، که هر دو پلی اتیلنی هستند، تشکیل شده است. و برای انشعابگیری و یا انحراف سیالات فاضلابی میتوان از آن بهره جست و در واقع جهت ایجاد اتصال بین دو لوله کاروگیت استفاده میشود. جداره داخلی این لوله ها دارای سطح صاف و صیقلی و جداره خارجی آن ها بصورت حلقه حلقه یا موج دار است که عمدتاً برای جابجایی پسماندهای فاضلابی و مایعاتی که خاصیت اسیدی یا بازی دارند استفاده میشوند.

 

 

اتصالات کاروگیت

موارد استفاده از لوله و اتصال کاروگیت

 

 • سیستم زهکشی
 • سیستم های آبیاری
 • تاسیسات تصفیه آب
 • انتقال انواع مایعات اسیدی و بازی
 • انتقال آب باران از مکانی به مکان دیگر
 • تاسیسات آب و فاضلاب شهری و صنعتی
 • مخزن های ذخیره آب و مایعات در صنایع مختلف
 • جایگزین مناسب برای نهرهای آب در روستاها، زمین های کشاورزی و باغات

نصب آسان,مقاومت در برابر نیروهای فشارکی و خوردگی ,وزن سبک و کاهش هزینه‌های خرید و نصب اتصالات دوجداره پلی اتیلن و دوام و زمان کارکرد طولانی این نوع اتصالات باعث استقبال از این نوع اتصالات در پروژه های فاضلاب شده است. تنوع اتصالات دوجداره پلی اتیلن کیان اتصال باعث تسریع در اجرای پروژه های فاضلاب و افزایش کیفیت اجرای آن شده است.

اتصالات کاروگیت به دو صورت تزریقی و دست ساز می باشند. قابلیت تولید اتصالات کاروگیت بصورت دست ساز این امکان را فراهم می کند تا انواع زانوها و سه راه ها با هر زاویه و هر سایز قابل تولید باشد. اتصالات کاروگیت از جمله محصولات مورد نیاز در اجرای لوله های کاروگیت می باشد که در تغییر مسیر لوله در زوایای مختلف، در اتصال به منهول و… کاربرد دارد. قیمت اتصالات کاروگیت تزریقی نسبت به دست ساز بالاتر است.

 

 

 

اتصالات کاروگیت

 

 

انواع اتصالات Corrugate :

 

 • زانو ۴۵ درجه
 • زانو ۹۰ درجه
 • سه راهی ۴۵ درجه
 • سه راهی ۹۰ درجه
 • تبدیل لوله کاروگیت

انواع اتصالات لوله شامل نیمه موجدار، موجدار حلقوی، نوع مسطح، نوع کلاهی و نوع یونیورسال همانطور که در تصاویر زیر نشان داده شده است. تمام اتصالات لوله برای مقاومت عالی در برابر زنگ زدگی و خوردگی گالوانیزه شده اند. هر کدام از این اتصالات کاربرد مختلفی دارند و دارای شاخصه هایی به لحاظ شکل ظاهری و نوع سایز میباشند. همچنین توجه داشته باشید که اتصالات کاروگیت، برای لوله های کاروگیت کاربرد داشته و برای انواع دیگر لوله ها مناسب نمی باشد، به طور مثال از این اتصالات برای اتصال برای اتصال لوله های فلزی، بتنی یا … نمیتوان استفاده کرد.

سایزهایی که برای تولید و عرضه اتصالات کاروگیت در نظر می گیرند: قطر ۱۱۰mm، قطر ۱۲۵mm، قطر ۱۶۰mm، قطر ۲۰۰mm و قطرهای بزرگ تر از ۳۰۰mm ،۲۵۰mm و…

 

 

 

انواع اتصالات کاروگیت

 

 

اتصالات کاروگیت به چه روشی لوله ها را به هم وصل می کند ؟

 

اتصال دو لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن تحت فشار برای اتصال محکم انتهای مجاور به یکدیگر طراحی شده اند. به طور معمول، اتصالات لوله را می توان به دو نوع تقسیم کرد – کوپلرهای محکم خاک و کوپلرهای آب بند بر اساس مکان هایی که در آن قرار دارند.

کوپلر محکم خاک، همانطور که از نامش پیداست، برای جلوگیری از نفوذ مواد پس‌پوش اطراف به داخل لوله، به‌ویژه آن مواد ریز و دانه‌ریز مانند ماسه، طراحی شده است. علاوه بر این، اگر جریان آب به سرعت بالا و پایین بیاید، ممکن است آب از لوله تراوش کند، با مواد پرکننده اطراف مخلوط شود و دوباره به داخل لوله نفوذ کند و ذرات ریز پرکننده را حمل کند. بنابراین، هنگامی که لوله های موجدار با مواد ریز مدفون می شوند یا جریان به سرعت افزایش و کاهش می یابد، یک کوپلر محکم خاک ضروری است.

اگر لوله های موجدار در زیر سطح آب زیرزمینی نصب می‌شوند یا از این لوله ها برای حمل آلاینده‌های سمی استفاده می‌شود، برای جلوگیری از نفوذ و نشت مایع، اتصال های ضد آب ضروری است.

 

اتصال لوله ها به یکدیگر به یکی از انواع زیر امکان پذیر خواهد بود:

۱ . روش اتصال جوش لب به لب  BUTT WELD
۲ . روش اتصال جوش الکتروفیوژن
۳ . اتصال‌ لوله های کاروگیت به روش جوش اکستروژن
۴ . اتصال‌ لوله های دوجداره فاضلابی به روش اتصالات مکانیکی (اتصال با کوپلینگ فشاری)

در روش جوش لب به لب، دو سر لوله کاروگیت کنار هم قرار می گیرند و همزمان با حرارت ۲۱۰ درجه توسط صفحه داغ گرم می شوند و به هم متصل می شوند.

در روش الکتروفیوژن نیز دو سر لوله ها کنار هم قرار می گیرند ولی نوع حرارت دادن آن با جوش لب به لب متفاوت است که ذوب انتهای لوله ها با نوارهای الکتروفیوژن صورت می گیرد. این روش اتصال لوله ها را در فشار ۴ بار می سازد که معمولاً در فشارهای ۰.۵ بار استفاده می شوند. ببه همین دلیل در بارندگی هایی که سیل ادامه می یابد فشار افزایش می یابد، لوله ها بدون نشتی و آسیب به اتصالات به کار خود ادامه می دهند.

جوش اکستروژن برای لوله های با قطر بیشتر از ۸۰۰ میلی متر است. ز این جوش برای اتصال لوله کاروگیت به منهول پلی اتیلن یا ساخت اتصالات دست ساز استفاده می شود.

سهولت در انجام کار سبب شده روش اتصال مکانیکی پرطرفدارترین نحوه اتصال لوله کاروگیت باشد.

 

 

روش های اتصال دو لوله کاروگیت

 

 

کیان اتصال به عنوان نمایندگی گسترش پلاستیک گسترده ترین انواع محصولات لوله پلی اتیلن را به صورت آنلاین و با کمترین قیمت ارائه می دهد و می تواند شما را در داشتن خریدی مطمئن یاری نماید.