بلاگ

ورق پلی اتیلن

ورق های پلی اتیلن بر اساس انعطاف پذیری و ضخامت شامل HDPE، LDPE و MDPE است. ممکن است LLDPE نیز شنیده باشید که در واقع شکل ترکیبی LDPE است و همان ویژگی ها را دارد. وقتی کسی HDPE را بر روی LDPE یا LLDPE را بر روی MDPE تعیین می کند، چه تفاوتی بین لایه های مختلف ورق پلی اتیلن وجود دارد؟ به عبارت ساده تر، هر آستر بر اساس ضخامت و انعطاف پذیری آن متفاوت است. تفاوت اصلی بین انواع مختلف پلاستیک، نحوه پیوند ساختار سلولی یا مولکول های آنها با یکدیگر و نحوه تشکیل آنها است.

 

کدام یک از انواع ورق پلی اتیلن، از بقیه انعطاف پذیرتر است؟

 

پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE) Linear Low Density Polyethylene انعطاف پذیرترین ورق پلی اتیلن است. LLDPE شکل ترکیبی LDPE است که انعطاف پذیری، استحکام کششی و سازگاری بیشتری دارد. و برای آسترهای حوضچه استفاده می شود یا با لایه های دیگر ترکیب می شود تا انعطاف پذیری و استحکام بیشتری به آنها بدهد. LLDPE همچنین در مکان هایی استفاده می شود که به استحکام زیادی نیاز دارند تا ضربه ها را جذب کنند در حالی که پاره یا سوراخ نمی شوند. رایج ترین محدوده ضخامت از ۰.۵ تا ۴۰ میلی متر در ورق های پلاستیکی انعطاف پذیر است.

 

 

ورق پلی اتیلن HDPE

 

 

لینک مرتبط : لوله کاروگیت

 

 

کدام یک از همه آنها رایج است؟

 

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) Low Density Polyethylene رایج ترین نوع پوشش پلاستیکی است. این بسیار انعطاف پذیر است، اغلب از ۰.۵ میلی متر ضخامت تا حدود ۴۰ میلی متر در فرم های ورقه ای انعطاف پذیر. به دلیل انعطاف پذیری آن به خوبی با انواع سطوح مطابقت دارد. نکته منفی این است که این LDPE به اندازه برخی از انواع دیگر ورق پلی اتیلن قوی یا متراکم نیست. LDPE به طور گسترده در ساخت و ساز، کشاورزی، برنامه های حفاظت از سطح، پوشش های مختلف، برزنت ها و موارد دیگر استفاده می شود.

 

 

 

ورق پلی اتیلن LLDPE

 

 

کدام کمتر از همه آنها استفاده می شود؟

 

پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​(MDPE) Medium Density Polyethylene کم استفاده ترین شکل پلی اتیلن برای ورق های پلاستیکی انعطاف پذیر است. از ویژگی های مثبت آن این است که از LDPE قوی تر است و کمی مقاومت شیمیایی بیشتری دارد. ساختار سلولی سفت تری دارد که در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاوم تر است. هنگامی که آسترهای حوضچه تولید می شوند، اغلب با MDPE ساخته می شوند و با LDPE یا LLDPE ترکیب می شوند تا به یک آستر حوضچه قوی و در عین حال انعطاف پذیر دست یابند.

 

سخت ترین ورق پلی اتیلن کدام است؟

 

پلی اتیلن با چگالی بالا High Density Polyethylene (HDPE، با نام مستعار HD)، دارای این وجه تمایز است که قوی ترین، سخت ترین، مقاوم ترین و کم انعطاف پذیری ترین در بین چهار نوع ورق پلی اتیلن انعطاف پذیر است که در این مقاله به آن اشاره شده است. HDPE همچنین مقاوم ترین محصول در برابر اشعه ماوراء بنفش است که بدون نیاز به بسته های افزودنی UV در برابر اشعه های خشن خورشید مقاومت می کند. قدرت HDPE از ساختار سلولی سفت آن ناشی می شود که عبور مولکول های دیگر از ساختار آن در سطح میکروسکوپی را بسیار دشوار می کند. هنگامی که برنامه ها به آسترهای بسیار بزرگ مانند آسترهای حوضچه نیاز دارند، HDPE به راحتی به هم دوخته می شود. از این مدل در صنعت بسیار استفاده می شود، ضخامت آن از ۱۲ تا ۱۰۰ میلی متر است. HDPE به عنوان پوشش ثانویه برای مخازن نفت، ساخت انواع لوله های پلی اتیلن و بیشتر حوضچه های صنعتی و خطوط کانال که در آن مقاومت شیمیایی مورد نیاز است استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.